Haberler

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta Utah'ta ortaya çıkan bir monolit, daha sonra gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Tıpkı Utah'takine benzer bir monolit, bu sefer de Romanya'daki arkeolojik bir bölgede ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. Bu gizemli monolit, geçtiğimiz günlerde ise ortadan kaybolmuştu.

ABD’deki gizemli monolite benzer bir başka monolit de Romanya’da ortaya çıktı. Bu gizemli monolitin bulunduğu yer ise Romanya’nın Piatra Neamt şehrindeki BatcaDoamnei Tepesi oldu. Açıklama yapan yetkililer, monolitin kime ait olduğunun bilinmediğini ve soruşturma başlattıklarını ifade etti.

Bir gizemli monolit de Romanya’da ortaya çıktı

romanya'da ortaya çıkan monolit

Yaklaşık 4 metre yüksekliğe sahip olan monolit, arkeolojik bir bölge olan Petrodava Dacian Ormanı yakınlarında keşfedildi. Ladbible’a göre orman, Piatra Neamt’taki en eski tarihi alan. Bu alanın milattan sonra 2. yy’da Romalılar tarafından yok edildiği düşünülüyor. Ancak kalıntılar, bugün halen görülebiliyor.

Gizemli monolit, Romanya’nın 7 Doğa Harikası‘ndan bir tanesi olan Ceahau Dağı ya da halk arasındaki adıyla Kutsal Dağ’ın sadece metrelerce ötesinde bulunuyor. Neamt Kültür ve Tarihi Miras Yetkilisi Rocsana Josanu, monolitin ortaya çıkışını araştırmaya başladıklarını dile getirdi.

romanya'da ortaya çıkan monolit

Josanu, “Özel bir mülkte bulunuyor ancak monolitin sahibinin kim olduğunu henüz bilmiyoruz. Arkeolojik sitedeki korumalı alanda yer alıyor. Buraya bir şey yerleştirmeden önce enstitümüzden izin almaları ve daha sonra bunun Kültür Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in 2001: A Space Odyssey filmindeki monolite benzetilen Utah’taki monolit, bir anda ortadan kaybolmuştu. Utah Arazi Yönetim Bürosu, ortadan kaybolan monolitle ilgili olarak yaptığı açıklamada, monolitin bilinmeyen kişilerce kaldırıldığına dair raporlar aldıklarını söylemişti. Bakalım Romanya’daki monolitin akıbeti ne olacak?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı