Oyunlar

‘Among Us’ Oyuncularına Büyük Spam Saldırısı! 

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in açıklamalarına göre; pandemi döneminde popülaritesi artan polisiye sosyal tahmin oyunu ‘Among Us’ oyuncularına, büyük bir spam saldırısı gerçekleştirildi. Oyun geliştiricisi ‘InnerSloth’un, sorundan haberdar olur olmaz sorunu araştırmak ve durumu çözmek için acil durum sunucusu güncellemesi üzerinde çalışmaya başladığı ifade edildi.  

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in açıklamalarına göre; pandemi döneminde popülaritesi artan polisiye sosyal tahmin oyunu ‘Among Us’ oyuncularına, büyük bir spam saldırısı gerçekleştirildi. Oyun geliştiricisi ‘InnerSloth’un, sorundan haberdar olur olmaz sorunu araştırmak ve durumu çözmek için acil durum sunucusu güncellemesi üzerinde çalışmaya başladığı ifade edildi.  

Siber güvenlik kuruluşu ESET; pandemi döneminde popülaritesi artan polisiye tahmin oyunu ‘Among Us’ oyuncularına, büyük bir spam saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. Aktarılan detaylara göre; sohbetlerinde oyun katılımcılarına spam mesajlar atan “Eric Loris” adı altındaki hesap, oyunculardan Youtube kanalına abone olmalarını istedi. Bazı mesajlar, abone olmadıkları takdirde cihazlarının ele geçirileceği konusunda oyuncuları uyararak tehdit edici bir ton sergiledi. Ayrıca diğer mesajlar, 2020 seçimlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın desteklenmesini de içeriyordu. İncelemeler üzerine, abone olunması istenen Youtube kanalının çeşitli oyunlarla ilgili hileleri ve ihlalleri yayınladığı görüldü. 

Oyuncular, Twitter da dahil olmak üzere çeşitli sosyal medya ortamlarında spam saldırısından şikayet eden ekran görüntüleri paylaştı. Oyun geliştiricisi ‘InnerSloth’, sorundan haberdar olur olmaz sorunu araştırmak ve durumu çözmek için acil durum sunucusu güncellemesi üzerinde çalışmaya başladı. Stüdyo, oyuncularına halka açık online oyunlara katılmak yerine güvenebilecekleri kişilerle özel oyunları tercih etmeleri tavsiyesinde de bulundu.  

InnerSloth’un geliştiricilerinden Forest Willard, o gece geç saatlerde acil durum güncellemesi yayınlamaya başladı. Ancak yine de süreçteki düzensizliklerden ötürü; oyundaki oyuncuların, oyunu yeniden başlatması gerekebileceği ile ilgili uyardı. Ayrıca güncellemeyi yayınlamanın neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklayan Twitter paylaşımında, “Yanlış teşhislerden korktuğum için güncellemeyi hızlı bir şekilde yayınlamadığımızı belirtmek istiyorum. Saldırıya uğramadığınız halde saldırıya uğradığınızı düşünebilirdiniz. Bu hatayı bulmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık, ancak bu bizi çok zorladı” ifadelerine yer verildi.  

ESET, içerisinde ‘Oyun Modu’ bulunan antivirüs yazılımların kullanılması gerektiğini belirtiyor

Oyun Modu Bulunan Antivirüs

Siber güvenlik kuruluşu ESET, konuya ilişkin açıklamasında online oyun ve oyuncuların her zaman siber suçluların radarı içinde olduğuna dikkat çekti. Oyuncuların sistemlerinin; spam veya DDoS atakları gibi amaçlarla hedef alınabileceği gibi, sisteme sızarak kimlik bilgileri ve özel verilere ulaşma amacıyla oyunların kullanılmasının da mümkün olabileceği ifade edildi. ESET araştırmacıları, oyun oynarken de antivirüs ve internet güvenliği yazılımlarının kullanılması gerektiğini ve özellikle içerisinde ‘Oyun Modu‘ bulunan güvenlik yazılımlarının tercih edilebileceğini belirtti. ESET’in NOD32Internet Security ve Smart Security Premium gibi tüm bireysel güvenlik yazılımlarında Oyun Modu’ bulunduğunun da altı çizildi. 

Among Us’ nasıl oynanır? 

Among Us Nasıl Oynanır

Diğer yandan; pyunun yapısı ve grafikleri oldukça basit olsa da ‘Among Us’, dünyanın her yerinde oldukça popüler bir hale geldi. ‘COVID-19’ salgını dolayısıyla birçok kişinin evinde kalması ve oyuna ilgi göstermesi, oyunun büyük bir başarıya ulaşmasını sağladı. Ayrıca oyun, 2020 ABD Başkanlık Seçimleri’nde genç oy verenleri harekete geçirmek için kullanılması dolayısıyla da popülaritesini artırdı. Bunun üzerine, ‘Among Us nasıl oynanır?’ sorusunun yanıtı da merak konusu haline geldi.  

Aktarılan detaylara göre; sosyal tahmin oyununda ‘Crewmate’ olarak oyuna katılan oyuncular, farklı görevleri yerine getirerek uzay gemisini havada tutmaya çalışıyor. Imposter olarak oyuna katılanlar ise gizlice onları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Daha sonra Crewmate‘ler, Imposter’ı def etmeyi ve çoğunluk oyunu kullanarak onları oyundan çıkarmayı amaçlıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition PC, PlayStation ve Xbox İçin Ücretsiz Sunuldu

Futbol Oyunları, Ağustos Ayında İlk Kez Türkiye’de En Çok Oynanan İlk 10 Oyun Arasına Giremedi 

PlayStation 4, Evde Oyun Oyna etkinliği dahilinde 4 oyunu ücretsiz verecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı