Oyunlar

Apple ve Epic Davasında, Microsoft’un Xbox Satışlarından Kar Etmediği Ortaya Çıktı

Microsoft’un Xbox konsol satışlarından para kazanmadığı ortaya çıktı. Apple ile Epic Games arasında süren davada ortaya çıkan açıklamalarda, Microsoft ‘un yazılım ve hizmet satışları ile kar ettiği ancak Xbox satışlarından hiç kar elde etmediği netleşti. 

Microsoft’un Xbox konsol satışlarından para kazanmadığı ortaya çıktı. Apple ile Epic Games arasında süren davada ortaya çıkan açıklamalarda, Microsoft ‘un yazılım ve hizmet satışları ile kar ettiği ancak Xbox satışlarından hiç kar elde etmediği netleşti. 

Apple ile Epic Games arasında süren dava süreci iki şirketle alakalı pek çok bilgiyi gündeme taşımaya devam ederken, bu durum başka teknoloji firmaları için de geçerli oluyor. Apple ve Epic davasında bu sefer gündeme gelen şirket Microsoft ve Xbox satışları oldu. 

Microsoft’un Xbox satışlarıyla alakalı pek çok bilgi ve sızıntı haberi geliyordu. Bunlardan birisi, Microsoft’un bunca zamandır sattığı Xbox’lardan hiç gelir elde etmediği bilgisiydi. Pek çok kez iddia edilen ancak şirket tarafından resmi olarak onaylanmayan bu durum artık açığa çıktı. 

Apple ve Epic davasında ifade veren yöneticilerden biri Xbox İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lori Wright’ın Epic Games avukatı Wes Earnhardt’a yaptığı açıklamalarda bu durum resmileşti. 

Microsoft ‘a Xbox satışları kar getirmiyor

Lori Wright, kendisine yöneltilen “Microsoft, Xbox konsollarındaki satıştan ne kadar marj kazanıyor?” sorusuna, satışlardan para kazanmadıklarını, onları kayıpsız sattıklarını belirtti. 

Microsoft, Xbox satarak para kazanmıyor ve aslında donanım satarak uzun vadede yazılım ve hizmet stratejisini oluşturuyor. Yani şirket Xbox sahiplerine sunduğu hizmetler ve satın alımlarla kâr elde ediyor. Başka bir deyişle aslında Microsoft, oyun sektöründe donanım satarak bir kayıp yaşıyor. Ancak analistler bu durumun sadece Microsoft için geçerli olmadığını ve Sony için de benzer şeylerin olduğunu söylüyor. Analist Danial Ahmad’a göre, konsol satışlarından kâr eden tek şirket Nintendo. 

Microsoft’un yazılım ve hizmet satışlarından ciddi kârlar elde ettiği bilindiğinden şirketin  konsollar aracılığıyla bu satışları yapması ve kar etmese de konsol satışlarına devam etmesi bir şekilde mantıklı geliyor. 

İlginizi Çekebilir:

Microsoft, Xbox Series X/S için Geliştirdiği FPS Boost ‘u 74 Oyuna Daha Getirdi

Sony, Discord ile İş Birliği Yaptığını Duyurdu! 

Sony, Popüler PlayStation Oyunlarını Mobil Cihazlara Getirmek İstiyor

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı