Oyunlar

AppStore, Yılın İlk Yarısında Oyun Kategorisinden Google Play Store’a Göre Yüzde 52 Daha Fazla Gelir Elde Etti

Apple; AppStore uygulama mağazasında oyun uygulamalarından elde ettiği gelirin, 2020 yılının birinci yarısında 22.2 milyar doları bulduğunu açıkladı. Şirketin bu kategoride ulaştığı gelir miktarının, Google Play Store’dan yüzde 52 oranında daha fazla olduğu olduğu ifade edildi.  

Apple; AppStore uygulama mağazasında oyun uygulamalarından elde ettiği gelirin, 2020 yılının birinci yarısında 22.2 milyar doları bulduğunu açıkladı. Şirketin bu kategoride ulaştığı gelir miktarının, Google Play Store’dan yüzde 52 oranında daha fazla olduğu olduğu ifade edildi.  

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını, görüntülü görüşme platformlarının kullanımında ve mobil oyun sektöründe rekor rakamlara imza atılmasına sebep oldu. “GoldenCasinoNews.com”un verilerine göre; Apple’ın 2020 yılının birinci yarısında AppStore uygulama mağazasından elde ettiği oyun geliri, 22.2 milyar dolara ulaştı. Söz konusu rakamın, Google Play Store’un bu kategoride elde ettiği gelir miktarından yüzde 52 oranında daha fazla olduğu ifade edildi.  

“Sensor Tower” ve “Statista” verileri; AppStore ve Google Play Store’un 2017 yılının ilk yarısındaki toplam mobil oyun uygulaması gelirinin, 22.6 milyar dolar olduğuna işaret etmişti. İstatistikler, AppStore’un bu miktarın yüzde 65’inin sahibi olduğunu göstermişti. 2018 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde ise iki platformun oyun kategorisindeki toplam geliri, 26.2 milyar dolara yükselmişti. Söz konusu artış, 2019 yılında da devam etmişti. Geçen yılın ilk yarısında; ikilinin oyun kategorisindeki toplam geliri, 30.3 milyar dolara ulaşmıştı.  

The Sensor Tower”; 2020 yılının ilk yarısının, iki platform için toplam 36.8 milyar dolarlık mobil oyun uygulaması geliriyle bugüne kadarki en yüksek kar oranını kaydettiğini belirtti. Bununla birlikte; AppStore ve Google Play Store’un, oyun kategorisindeki toplam gelir miktarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26’lık bir artış yaşadığına işaret edildi. İstatistikler; toplam gelir miktarının yüzde 60’ını, iPhone kullanıcılarının oluşturduğunu gösterdi. Android kullanıcılarının ise yılın ilk yarısında, mobil oyun uygulamalarından 14.6 milyar dolar gelir getirdiği ifade edildi.  

AppStore oyun kategorisi gelirleri, 2020 yılının ikinci çeyreğinde kendi rekorunu kırdı

AppStore Oyun Kategorisi Gelirleri 2020

Paylaşılan diğer detaylara göre; 2020 yılının ilk çeyreğinde; AppStore oyun kategorisi gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18’lik bir artışla 10.6 milyar doları gördü. Kategorideki artış, yılın ikinci çeyreğinde de devam etti ve şirket, ikinci çeyrekteki gelirini 11.6 milyar dolara yükseltti. Söz konusu rakamın, AppStore’un bir çeyrekte oyun kategorisinden elde ettiği en yüksek gelir miktarı olduğu belirtildi. Google Play Store ise ikinci çeyrekte, oyun kategorisindeki 7.7 milyar dolarlık gelir miktarıyla kendi rekorunu kırdı ve hasılatını, bir önceki çeyreğe göre 6.9 milyar dolar artırdı. 

Diğer yandan; yılın ilk yarısında AppStore, mobil oyun uygulamalarından daha fazla gelir elde etmiş olsa da Google Play Store, indirilme rakamlarında Apple’ı geride bıraktı. İlk çeyrekte, Google Play üzerinden 10.4 milyar oyun indirilirken söz konusu rakamın, geçen yılın aynı döneminden yüzde 39 daha fazla olduğu ifade edildi. İkinci çeyrekte de artış devam etti ve platformdaki mobil oyun indirme rakamları, 12.4 milyara yükseldi. İstatistikler; yılın ilk yarısında, Google Play’deki toplam indirme rakamlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52’lik bir artışla 22.8 milyara yükseldiğine işaret etti.  

AppStore’da ise 2020’nin ilk yarısında mobil oyun indirme rakamları, Google Play’den 4 kat daha az olacak şekilde yalnızca 5.7 milyara ulaşabildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, 28 Ağustos Tarihinde Epic Games Geliştirici Hesabını AppStore’dan Kaldıracak

Fortnite, Google Play Store ve AppStore’dan Kaldırıldı!

Remnant: From the Ashes Oyunu, 10 Milyondan Fazla Kişi Tarafından Kütüphaneye Eklendi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı