Oyunlar

Bethesda, 7.5 Milyar Dolar Karşılığında Microsoft Tarafından Satın Alındı 

Microsoft, Bethesda ve şirketin çatı kuruluşu olan ZeniMax Media’yı 7.5 milyar dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Söz konusu satış ile birlikte teknoloji devi, Xbox için bünyesine 9 oyun stüdyosu daha eklemiş oldu. 

Microsoft, Bethesda ve şirketin çatı kuruluşu olan ZeniMax Media’yı 7.5 milyar dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Söz konusu satış ile birlikte teknoloji devi, Xbox için bünyesine 9 oyun stüdyosu daha eklemiş oldu. 

ABD’li teknoloji devi Microsoft, dünyaca ünlü video-oyunu şirketi Bethesda ve şirketin çatı kuruluşu olan ZeniMax Media’yı 7.5 milyar dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Söz konusu satış ile birlikte; şirketin bünyesindeki toplam oyun stüdyosu sayısı, 15’ten 24’e yükseldi. Xbox ekosistemine eklenen 9 oyun stüdyosunun; “Bethesda Softworks”, “Bethesda Game Studios”, “id Software”, “ZeniMax Online Studios”, “Arkane”, “MachineGames”, “Tango Gameworks”, “Alpha Dog” ve “Roundhouse Studios” olduğu ifade edildi.  

Konuya ilişkin ilk açıklama, Xbox’ın resmi internet sitesinde Microsoft tarafından yayınlanan yazılı bir duyuru ile yapıldı. Şirket, açıklamasında Bethesda’nın oyunları, oyuncuların kalbinde her zaman özel bir yere sahip olmuştur” ifadelerini kullandı. Diğer yandan; Bethesda bünyesinde “DOOM”, “Quake”, “Starfield”, “Prey”, “Fallout”, “Wolfenstein”, “Elder Scrolls” ve “Dishonored” gibi birçok popüler oyun yer alıyordu. ABD merkezli teknoloji devi; söz konusu satış ile beraber, bu oyunların haklarını da ele geçirmiş oldu. Bethesda’nın, güncel olarak yaklaşık 2 bin 300 çalışana sahip olduğu ifade edildi. 

Yeni ‘Xbox Series X’ ve ‘Xbox Series S’, Kasım ayında görücüye çıkacak

Yeni Xbox Series X

Öte yandan; Microsoft’un, Kasım ayı içerisinde yeni oyun konsolları ‘Xbox Series X’ ve ‘Xbox Series S’i görücüye çıkarması bekleniyor. Şirketin Bethesda’yı bünyesine katmasıyla, yeni nesil oyun konsolları arasında PlayStation 5’e sağlam bir rakip çıkarmış olabileceği tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok, ABD Operasyonlarının Satışı İçin Microsoft Yerine Oracle’ı Tercih Etti 

Microsoft Türkiye’nin Yeni Genel Müdürü Levent Özbilgin Oldu

Microsoft Xbox Series S, 299 Dolar Fiyat Etiketi İle Satışa Sunulacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı