Oyunlar

Casper Excalibur G900 gaming laptop inceleme

Bu yazımızda piyasadaki en güncel ve en yüksek özellikleri içinde barındıran Casper Excalibur G900 modelini sizler için inceledik. Casper Excalibur G900 inceleme yazısında cihazın özellikleri, tasarımı ve donanımı hakkındaki bilgileri kullanıcı deneyimi ile de birleştirerek ürün hakkındaki izlenimlerimizi paylaştık.  

Bu yazımızda piyasadaki en güncel ve en yüksek özellikleri içinde barındıran Casper Excalibur G900 modelini sizler için inceledik. Casper Excalibur G900 inceleme yazısında cihazın özellikleri, tasarımı ve donanımı hakkındaki bilgileri kullanıcı deneyimi ile de birleştirerek ürün hakkındaki izlenimlerimizi paylaştık.  

Oyun bilgisayarı denince akla gelen birçok firma olduğunu hepimiz biliyoruz. Casper Excalibur serisi hem oyuncular hem de mühendis, mimar, editör gibi profesyoneller için tasarlanmış bir seri. Bunca firma ve ürün arasından sıyrılmak hiç de kolay değil ancak Casper Türk malı olması ve rakipleri ile aynı fiyat segmentinde daha yüksek özelliklere sahip ürünler sunması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Kısa süre önce Casper Excalibur G900 inceleme videomuzu Teknosafari YouTube kanalımızda paylaştık. Bu yazımızda ürünü bir kez daha teknosafari.net okurları için inceliyor ve ürün hakkındaki deneyimlerimizi aktarıyoruz. Casper Excalibur G900 inceleme yazısında ürünün tasarımı ve donanımı hakkındaki bilgileri, kullanıcı deneyimlerimizi de katarak sizlere aktaracağız.

Casper Excalibur G900 Tasarımı

Elimizdeki ürünün kodu Casper Excalibur G900.1180-EX80R-B. Ürün kodu donanım özelliklerine göre değişse de ürünün tasarımsal özellikleri tüm G900 serisi için aynı.

Casper Excalibur G900 modelinin tasarımına değinmek gerekirse bilgisayara dıştan baktığımızda dikkatimizi ilk çeken şey kasa malzemesi ve zarif kasa kesimi oluyor. Cihazın  kasa yapısı hem soğutmaya katkı sağlıyor hem de bilgisayarı elinize aldığınızda size kullandığınız ürünün kaliteli olduğunu hissettiriyor. Aynı zamanda bakır renkli detaylar da kasaya kendine özgü bir duruş katıyor.

Nvidia RTX3060 ve üzeri ekran kartlarına sahip modeller genelde 25mm ve üzeri kalınlıklara sahip. Excalibur G900’de ise RTX3060 modeli 21.4mm ile ultra ince ve RTX 3070-3080 modelleri de 24.4mm ile ince segmentine giriyor. Aynı zamanda bilgisayar yalnızca 2.4kg ağırlığı ile içinde barındırdığı özelliklere rağmen ağır olmayan bir konumda bulunuyor. Piyasada bulunan üst seviye bilgisayarlar arasında bu derece ince bir bilgisayar görmek bize güçlü ve taşınabilir sistemlerin geleceği için umut veriyor.

Bilgisayar kasasının sağ tarafında iki adet USB 3.1 girişi ve bir kulaklık çıkışı bulunuyor. Sol tarafında ise bir adet USB 3.1 girişi, bir adet Ethernet girişi ve bir Micro SD kart girişi bulunuyor. Kablolu bağlantının bir oyuncu için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bilgisayarda kablolu bağlantı bulunması her zaman oldukça ön planda olan bir detay. Aynı zamanda bilgisayarda kulaklık çıkışı bulunması da kablolu ve kablosuz kulaklığı olan kullanıcılara iki farklı seçenek sunuyor. Bilgisayarın bir SD kart girişi ise bulunmamakta ancak bu soruna SD kart okuyucular ile çözüm getirilebilir. Bilgisayarın arka tarafında ise 230W değerine sahip L tipi ucu olan şarj cihazını takmak için bir şarj girişi, bir adet HDMI çıkışı, bir adet Mini Display çıkışı, bir adet USB Type-C bağlantı noktası ve bir adet Kensington Lock girişi bulunmakta. Bu sayede hem HDMI ile normal görüntü paylaşımı yapabilir, hem de Mini Display kullanarak 144Hz görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Bilgisayarın ekran çerçevesi 4.7mm ve Türkiye pazarındaki en ince çerçevelerden biri. Bu çerçeve sayesinde bilgisayardaki seyir zevki daha üst bir noktaya taşınmış. Çerçevenin üstünde ise 720p HD 1MP bir kamera bizi karşılıyor. Bilgisayarın altında sağ ve sol kısımlarda ise RGB klavyeniz ile aynı renkleri vermek üzere tasarlanmış iki adet ışıklı çentik bulunmakta.

Casper Excalibur G900 Ekran Özellikleri

casper excalibur g900 inceleme excalibur g900 ekran özellikleri

Bilgisayarı açtığımızda ise bizi 15.6” boyutlarında, 1920×1080 değerlerinde FULL HD IPS özellikli bir ekran karşılıyor. Bilgisayarda iki adet ekran seçeneği bulunmakta ve bunlardan 144HZ 3ms gecikme değerlerine sahip olanı 240 nit, 240Hz 4ms gecikme değerlerine sahip olanı ise 330 nit parlaklığı desteklemekte. Aynı zamanda ekran %72 renk doygunluk oranı, antiglare yansıtmazlık ve 178” görüş açısı özelliklerini de barındırmakta. Kapalı alan kullanımı için 250 nit parlaklığı oldukça yeterli bulduk ancak dışarı çıkıldığında bu değer biraz yetersiz kalabilir. Elbette bu bilgisayarı dışarıda kullanacak bir kullanıcı kitlesi olmadığını hatırlamakta da fayda var. Gözlerim 60Hz ekran ile 144Hz ekran arasındaki farkı kolayca anladı, oynadığınız oyunlardan daha çok zevk almak ve bu oyunları daha akıcı oynamak için 144Hz bir ekran kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak 144Hz ve 240Hz arasındaki farkı anlamak 60Hz ve 144Hz arasındaki farkı anlamaktan çok daha zor.

Casper Excalibur G900 Klavye Özellikleri

excalibur g900 klavye özellikleri

Bilgisayarın klavyesi gerçekten en güçlü özelliklerinden birisi. Bilgisayarda bulunan RGB klavye üç bölgeye ayrılmış şekilde çalışıyor. Rakiplerinde bulunan RGB klavyelerin aksine 10-15 renk yerine tam olarak 65.026 renk tonu seçeneği sunan klavye bize gerçekten de görsel bir şölen sunuyor. Bu klavyeyi “Excalibur Control Center” uygulaması ile istediğiniz şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Klavyenin tuşları sert değil, kolayca yazı yazmaya uygun ve sizi yormuyor ancak bu özelliği yüzünden mekanik oyuncu klavyesine alışmış profesyonellere farklı bir hissiyat verebilir. Klavyedeki ileri ve geri ok tuşları harici klavyelerdeki boyutlarında değil ve alışması biraz süre alabilir. Aynı zamanda Enter tuşu klavyenin geri kalanına oranla biraz küçük kalmış denilebilir.

Bilgisayarda bulunan touchpad, Windows’un sağladığı klavye kontrolleri ile tam uyumlu ve üç parmak kontrollerde bile sorun çıkartmadı. Aynı zamanda touchpad alanı bilgisayarın ekranını baştan sonra kapsamakta.

Casper Excalibur G900 Teknik Özellikleri

Casper Excalibur G900 Teknik Özellikleri

Bilgisayarda sabit olarak gelen işlemci Intel 11.nesil Tigerlake Core i7 11800H. Bu işlemci 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip, 4.60 GHz hıza çıkabilmekte ve 24mb Intel Smart Cache önbelleğe sahip. Intel’in son nesil işlemcisinin kullanılması hem bilgisayarın oyun ve iş gücünü arttırmış hem de ekran kartı darboğazının önüne geçmiş.

Ekran kartı konusuna girmişken, bilgisayar ile farklı ekran kartı seçenekleri de sunuluyor. Bütçenize ve amacınıza uygun olarak RTX 3060-3070-3080 ekran kartlarından bir tanesini seçebilirsiniz. Elimizdeki modelde RTX 3080 8GB 256 bit ekran kartı bulunmakta ve bu ekran kartı en güncel oyunları bile en yüksek ayarlarda sorunsuzca çalıştırmakta.

Excalibur G900 modeli bellek tarafında da bize çeşitli seçenekler sunuyor. Elimizdeki model 64GB 3200MHz RAM ile gelmekte. Bilgisayar ile gelen 64GB bellek oyunlarda ve bilgisayara e ağır yükler bindiren işlerde oldukça iyi bir performans sergiliyor. Bilgisayarda 2 adet bellek yuvası bulunuyor ve bilgisayarın desteklediği maksimum bellek miktarı 64GB.

Kasanın üst kısmına yerleştirilmiş Dolby Digital ses sistemi ise 2 kat daha net ve daha yüksek ses özellikleri ile geliyor. Ancak bu segmentte ve kalitede bir bilgisayarda daha da iyi bir ses sistemi kullanılması tatmin edici olabilirdi. Müzik ile ilgilenen biri olarak beni tam anlamıyla tatmin ettiğini söyleyemeyebilirim.

Elimizde bulunan bilgisayarın içinde 1+1 olmak üzere 2TB NVMe M.2 SSD bulunuyor. Ancak bilgisayar kasasının içinde 2 adet M.2 SATA girişi ve 1 adet SATA girişi yer alıyor. Bilgisayarın depolama kapasitesi ise 8TB’a kadar arttırılabiliyor. Bu, özellikle büyük projelerin kurgusunu yapan editör gibi meslek dallarında çalışan kişiler ve büyük yer kaplayan oyunlara sahip kişiler için önemli bir özellik.

Bilgisayar şarja takılı olmadığı zaman gücünü 3700mAh bataryadan alıyor. Bu batarya bilgisayar boşta bırakıldığında 3-4 saatlik bir kullanım süresi sunuyor.

Kablolu bağlantının oyuncular için ne kadar önemli olduğundan her zaman bahsederim. Ancak Casper Excalibur G900 modelinde kablolu bağlantıya ulaşılamadığı zamanlar için de harika bir çözüm geliştirilmiş. Bilgisayar en güncel kablosuz ağ teknolojilerinden biri olan Intel WIFI 6 AX201 ile gelmekte. Bu sayede kablosuz bağlantılarda normale oranla %75 daha az gecikme sağlanmakta. Aynı zamanda bu bağlantı normalde oranla 3 kat daha hızlı gerçekleşmekte. Bilgisayarın Bluetooth 5.1 özelliğini de desteklediğini belirtelim.

Casper Excalibur G900 Soğutması

casper excalibur g900 soğutma

Casper Excalibur G900 modelinde dikkatimizi en çok çeken özellik bu ince ama güçlü bilgisayarın soğutma sistemi oldu. Eğer bu kadar güçlü bir sistemin soğutması iyi olmazsa teknik detayları ne olursa olsun sisteminiz ısınacağı için uzun kullanımlarda başınız ağrıyabilir.

Bilgisayarın alt kısmının neredeyse yarısına denk gelen kısmı metal ızgaradan oluşmakta. Bu sayede bilgisayara hava girişi en üst seviyeye getirilmiş durumda. Aynı zamanda bilgisayarın yalnızca arkasında değil, üstünde ve yanında konumlandırılan ızgaralar sayesinde hava çıkışı optimize hale getirilmiş durumda. Bu hava sirkülasyonunu sağlayan mekanizmayı ise 2 adet 7000 RPM hızda dönebilen 71 bıçaklı fan sağlamakta. Aynı zamanda bu fanları besleyen 6 farklı termal boru da soğutmayı en iyi seviyeye getirmeye büyük katkı sağlamakta. Bu fanlar normal kullanımda 7000 RPM gibi hızları görmüyor. Ancak bilgisayarda akıllı turbo termal fan teknolojisi bulunmakta. Klavyenin en sağ üstünde bulunan tek bir tuşa basarak bilgisayarın fanlarını turbo moda alabilirsiniz. Bilgisayar bu moda geçtiğinde sıcaklığı ne olursa olsun fanlar 7000 RPM ve üzerinde dönüyorlar. Tüm bu özellikler sayesinde bu güçlü işlemci ve ekran kartı ikilisi başarılı bir şekilde soğutabiliyor.

Casper Excalibur G900 Özelleştirme

Elimizde bulunan bilgisayarda sabit olan tek özellik işlemci. Geriye kalan tüm özellikler ise Casper internet sitesi yardımı ile değiştirilebilmekte. www.casper.com.tr sitesine giriş yaparak siz de ihtiyacınız olan özellikleri belirleyip, bilgisayarınızı bütçenize göre konfigüre edebilirsiniz. Günlük kullanım, oyun veya iş seçeneklerini dikkate alarak işlemci dışında tüm donanım özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Casper Excalibur G900 Fiyatı

Tüm bu güçlü özellikleri sıraladıktan sonra ürünün fiyatından bahsetmek olmaz. Elimizde bulunan Casper Excalibur G900.1180-EX80R-B ürün kodlu model günümüz kur fiyatı üzerinden indirimli olarak 30.000 TL fiyat etiketi ile bizlere sunulmakta. Ürünün güncel indirimsiz fiyatı ise 35.000 TL. Tercih edeceğiniz özelliklere göre ürünün fiyatı 10.000 TL – 50.000 TL fiyat aralığında oynamakta.

Casper Excalibur Kimler İçin Uygun?

Casper Excalibur G900 serisi en yüksek sistem gereksinimlerine sahip 3A oyunları en iyi kalitede oynamak isteyen kemik oyuncu kitlesi, yüksek sistem gereksinimlerine sahip profesyonel uygulamaları kullanan mimar, mühendis ve editör gibi mesleklerde çalışan insanlar için biçilmiş kaftan.

 • İşlemci: Nesil Intel® Core™ i7 11800H İşlemci
 • İşletim Sistemi: Windows® 10 Pro
 • RAM: 64GB DDR4
 • Ekran: 6″ FHD IPS 144HZ 3ms 45% 250NIT
 • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® RTX3080 8GB 256 Bit GDDR6
 • Depolama:  2TB M.2 SSD PCle 3.0 (PCle; Okuma: 2300MB/s – Yazma: 2000MB/s)
 • RAM Slot: DDR4*2
 • Depolama Slot: M2(NVMe)*2 & SATA*1
 • Parlaklık: 250NIT
 • Batarya: 3cell 47Whr / 4cell 56Whr
 • Adaptör: 230Watt
 • Bağlantı: Intel® Wi-Fi 6 AX201 (2×2)
 • Kamera: 720P HD 1MP
 • Portlar: 1*3 / USB C*1 / HDMI*1 / Mini Display*1 / SD Card*1 / RJ45 LAN*1 / Mikrofon*1
 • İncelik: 4mm(RTX2060/3060) & 24.4mm(RTX3070/3080)
 • Hafiflik: 1kg (RTX2060/3060) & 2.4kg (RTX3070/3080)
 • Tasarım: Metal
 • Renk: Metalik Siyah

Casper Excalibur G900 inceleme videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. Ya da Tekno Safari YouTube kanalına giderek Casper Excalibur G900 inceleme videosunu görüntüleyebilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı