Oyunlar

Çocuklarınız için Eğitici Oyun Uygulamaları

Ekranlarla çevrili bir ortamda büyüyen çocuklar, ister istemez sanal dünya ile erkenden tanışıyorlar. Hızla tüketilen oyunlar, çocukların ekran sürelerinin de artmasına neden oluyor. Bu yazımızda, çocuklarınızın sanal dünyada daha kaliteli zaman geçirmelerine yardımcı olacak eğitici oyun uygulamaları hakkında bilgileri paylaşacağız.

Ekranlarla çevrili bir ortamda büyüyen çocuklar, ister istemez sanal dünya ile erkenden tanışıyorlar. Hızla tüketilen oyunlar, çocukların ekran sürelerinin de artmasına neden oluyor. Bu yazımızda, çocuklarınızın sanal dünyada daha kaliteli zaman geçirmelerine yardımcı olacak eğitici oyun uygulamaları hakkında bilgileri paylaşacağız.

Dijital çağda ebeveynlerin karşılaştığı en büyük zorluk, çocukların teknoloji ile girdikleri etkileşimde doğru bir kılavuz olabilmek. Eğitim öğretimin bile uzaktan sürdürüldüğü günümüzde, artan ekran süresi birçok ebeveyni endişelendiriyor. Ebeveynler, çocuklarının ekran ile geçirdikleri süreyi zaman kaybından çıkarmak için eğitici oyun uygulamaları tercih ediyor.

Eğitici olmak eğlenceden uzaklaşmayı gerektirmez elbette, ancak her eğitici oyun her çocuk için uygun olmayabilir. Bir uygulamayı sırf eğiticiliği yüzünden seçmeniz, istediğiniz sonucu vermeyebilir. Eğitici oyun uygulamaları seçilirken, çocuğunuzun yaşını, öğrenme ihtiyacını ve becerilerini göz önüne bulundurun. Oyunların hangi yaş grubu için uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olan, dijital oyun ve uygulamaları sınıflandıran PEGI ve ESRB gibi bazı yabancı standardizasyon sistemleri mevcut. Bu sistemler, oyun içeriğinin yaşa uygunluğunu denetler ve yaş etiketleri ile minimum yaş sınırlarını belirler.

Not: Birazdan ileteceğimiz oyunları güvenilir mağazalardan indirmeye, çocuğunuza oynatmadan önce test etmeye özen gösterin.

Akıllı Telefonlarınıza İndirebileceğiniz Eğitici Mobil Uygulamalar

Bugünlerde, en az oyun konsolları ve video oyunları kadar yüksek popülariteye sahip mobil oyun uygulamaları var. Çocuklar arasında kısa sürede popüler olup tüketilen oyunlar kadar, hayranlıkla yıllarca oynan oyunlar da mevcut. Bu oyunları vazgeçilmez kılan sadece eğlenceli olmaları değildir. Başarma arzusunu canlı tutarak, çocukları belirli bir hedefe yöneltirken çeşitli ödüllerle bağlılığı sağlıyorlar. Çocuklarınızın, eğlenirken becerilerini geliştirebilecekleri nitelikli eğitici mobil uygulamalar hakkında listeyi sizin için hazırladık:

1. Monument Valley 2 (4+)

monument valley 2 oyunu

Android ve iOS işletim sistemi ile uyumlu Monument Valley 2, her seviyesi adeta bir sanat eseri olan, çocuğunuzu oyun oynamaktan fazlasını yapmaya davet eden bir bulmacadır. Oyunun göz yormayan akıllı tasarımı ve yatıştırıcı müziklerine masalsı bir atmosfer eşlik ediyor. Çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz bu oyun, üç boyutlu düşünme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

2. Sarkwo (4+)

sarkwo oyunu

Yönergesi oldukça basit bu oyunda, amaç aynı renkli topları hedeflenen yere ulaştırmaktır. Minimal bir tasarıma sahip olan bu oyunun, arka plan seslerini de çok seveceksiniz. Sarkwo ile çocuklar strateji geliştirme ve adım adım düşünce becerilerini geliştirme şansı yakalayabilirler. Sarkwo, iOS ve Android işletim sistemleriyle uyumludur.

3. Rayman Advantures (4+)

Rayman Advantures oyunu

Bu eğlenceli macera oyunu, çocuğunuzun problem çözme becerilerini geliştirir. Çözülmesi gereken ve zorluk derecesi gittikçe artan bulmacalar, çocukları sorunlar karşısında alternatif çözümler bulmaya yönlendirir. iOS ve Android işletim sistemlerine uygun oyunun, kısa bir süre önce ücretsiz hale getirildiğini de belirtelim.

4. Laser Overload (4+)

Laser Overload oyunu

Deney yapmaya meraklı çocukların severek oynayacağı Laser Overload’da amaç, elektriğin yönünü değiştirip çevirerek bataryaya güç vermeye çalışmaktır. Eğitici oyun uygulamaları arasından, adeta Fen dersinin bir pratiği olarak öne çıkan bu oyunu ücretsiz olarak Play Store ve Appstore üzerinden indirebilirsiniz.

Yaratıcılığı Teşvik Eden Eğitici Ve Öğretici Uygulamalar 

Çocuklarınızın ekran kullanımını kaliteli hale getirmek için, eğitici oyun uygulamaları tek başına yeterli olmayabilir. Dijital çağın hızlı öğrenen ve hızlı tüketen çocuklarını, hayal güçlerini kullanmaya teşvik etmek gerekir. Birçok okul, kodlama derslerini müfredatına alarak çocuklara teknoloji odaklı düşünmeyi öğretmeye çalışıyor. Çocukların giderek dijitalleşen dünyayı anlamalarına yardımcı olacak, eğitici ve öğretici uygulamalar arasından seçtiklerimizi paylaşıyoruz:

1. Algo Dijital

Algo Dijital, Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı ve Google işbirliği ile oluşturulmuş ilk Türkçe kodlama uygulamasıdır. 6-14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu platforma e-posta adresi ile ücretsiz üye olunabiliyor. Üyelik başlatıldıktan sonra, kendi gezegenlerini tasarlamaya başlayan çocuklar, blok temelli kodlama öğreniyorlar. Dijital dünyada sadece tüketici olmak yerine üretmenin keyfini de göstermeyi hedefleyen Algo Dijital ile, çocuğunuz kodlama dünyasına eğlenceli bir adım atabilir.

2. Alice

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı Sistemi’nde (EBA) yer alan Alice, çocukların programlama diline alışması için Carnegie Mellon Üniversitesi ve Oracle işbirliği ile geliştirilmiş bir programdır. Alice ile çocuklar, java diliyle 3D animasyonlar ve oyunlar tasarlayabilirler. Tamamen ücretsiz bu uygulamaya, Eba Kütüphanesi’nden ulaşabilirsiniz.

3. Interland

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Google Türkiye işbirliği ile oluşturulan Interland, 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için dört aşamada dijital okuryazarlık becerisi kazandırmayı hedefliyor. Çocuklar için dijital vatandaşlık ile sanal dünyada güvenliğin önemi oyun olarak kurgulanmış. Çocuklar birer internota dönüşerek dört aşamada dört önemli kuralı öğreniyor:

  • Siber zorba olma.
  • Gerçekle sahteyi ayırt et.
  • Paylaştığına dikkat et.
  • Sırlarını kendine sakla.

İlginizi çekebilir:

Çocuklar İçin Üretilmiş Eğitici Robot: Moxie

Sony, kullanıcılara tepki veren robot oyun arkadaşı patenti aldı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı