Android Uygulamaları

Corona virüsü, YouTuber’ları tehdit ediyor

Corona virüsü salgınının uluslararası sınırlara yayılması, seyahat talebinde önemli bir düşüşe neden oldu. Kanallarını büyütmek ve gelir elde etmek için hava yolculuğunu sıkça kullanan YouTuber‘lar da bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Virüs, Şubat ayı sonlarında ve Mart ayı başlarında küresel seyahati etkilemeye başladığından beri bu kanalların çoğuna yönelik izlemeler azaldı. Business Insider‘dan bir editör durumu değerlendirmek için bazı YouTuber’lar ile görüştü.

YouTuber’lar yaptıkları videoların artık daha az izlendiğini söyledi

Wingin’It kanalını yöneten Paul Lucas durumla ilgili olarak, “İtalya’nın sınırlarını kapatmasıyla grafikteki aşağıya doğru gidişat devam etti.” dedi. 186.000 abonesi olan Lucas’ın kanalı, onun için ana gelir kaynağı ve Mart ayında, görüntülemede olduğu gibi gelir yüzdesinde de benzer bir düşüş yaşamış oldu.

Boş bir Austin Bergstrom Uluslararası Havaalanı.

148.000 aboneye sahip Jeb Brooks Flies’in kurucusu Jeb Brooks, “Yaptığımız videoları daha az insan izliyor. YouTube verilerine göre kanalımız normalde dört haftalık bir dönemde 1 milyondan fazla görüntüleme alıyor. Bu, son dört hafta için 675.000’e düştü.” dedi.

YouTuber’lar için kısır döngü

Pandemi krizinin yarattığı bu belirsizlik ve çaresizlik durumunda YouTuber’lar gelecekteki uçuşların rezervasyonu konusunda şüpheci davranmak durumunda kalıyor. Ancak aynı zamanda kanalları için daha fazla içerik üretmesi gerekirken, kendilerini bir kısır döngüde buluyorlar.

Corona virüsten etkilenen havacılık sektörü

Yaklaşık 400.000 aboneye sahip ikinci en büyük havayolu odaklı YouTube kanalı olan Simply Aviation’ı yöneten David Pauritsch, “Nisan ayına kadar tüm gezilerimizi iptal ettik. Mayıs ayında yaptığımız gezilerin de iptal edilip edilmeyeceği konusunda durumu değerlendirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Şimdi YouTube içerik üreticileri, diğer kanalları gözlemleyerek geride kalma riskini göze alıyor. Birikmiş videoları olan daha büyük kanallar ise şimdilik durumu idare etmeye çalışıyor gibi. Pauritsch, “En az 2020 yılı sonuna kadar haftada üç yeni video yayınlamaya devam edebiliriz.” dedi.

Birçoğu karantinaya alınma veya seyahat etmeyi seçmeleri durumunda kendi ülkelerinin sınırlarının kapanması veya seyahat yasağı nedeniyle seyahat planlarının kesintiye uğraması konusunda endişeleniyor. Lucas ise asıl korkusunun virüs değil, büyüyen seyahat yasağı olduğunu söylüyor.

YouTuber’ların çoğu, bunun geçici bir kriz olduğuna ve virüs ortadan kalktığında havacılığın yeniden toparlanacağına inanıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı