Oyunlar

Cyberpunk 2077, Tartışmalı Çıkışına Rağmen 2020’de 13.7 Milyon Kopya Sattı 

Defalarca ertelenen çıkışı ve çıkışından sonra gündeme gelen sistem sorunlarına rağmen Cyberpunk 2077, 2020 yılında dünya genelinde 13.7 milyon kopya sattı. Dünyaca ünlü video-oyununun, hala geliştirici şirket CD Projekt Red’in en çok kar elde ettiği oyunlarından biri olduğu ifade edildi. 

Defalarca ertelenen çıkışı ve çıkışından sonra gündeme gelen sistem sorunlarına rağmen Cyberpunk 2077, 2020 yılında dünya genelinde 13.7 milyon kopya sattı. Dünyaca ünlü video-oyununun, hala geliştirici şirket CD Projekt Red’in en çok kar elde ettiği oyunlarından biri olduğu ifade edildi. 

Bilim-kurgu türündeki popüler rol yapma oyunu (RPG) Cyberpunk 2077’nin çıkışı, yıllardır haberleri duyuluyor olmasına rağmen geliştirici şirket CD Projekt Red tarafından defalarca ertelenmişti. Nihayet 10 Aralık 2020 tarihinde oyun tutkunlarının beğenisine sunulan oyun, özellikle konsollardaki sistem sorunlarıyla gündeme oturmuştu. Bunun üzerine; geliştirici şirket, hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Konuyla ilgili şirkete yönelik açılan toplu davalar da bulunuyordu. Fakat aktarılan detaylara göre; tüm bu problemli sürece rağmen Cyberpunk 2077, çıkış yaptığı günden 2020 yılı sonuna kadar dünya genelinde 13.7 milyon kopya sattı. Dünyaca ünlü video-oyununun, hala CD Projekt Red’in en çok kar getiren oyunlarından biri olduğu kaydedildi.  

Oyun, çıkışının ardından birçok hata ve sistem sorunu ile gündeme gelmişti. Bu hatalar, özellikle ‘PlayStation 4’ ve ‘Xbox One’ gibi eski nesil konsollarda, ciddi çökme ve uyumluluk sorunlarına neden oluyordu. Oyuncular, konsollarında oyunun oynanamaz hale geldiğine işaret ediyordu. Bunun üzerine; Sony ve Microsoft, oyunu kendi mağazalarından kaldırmış ve para iadesine başlamıştı. Benzer şekilde, CD Projekt Red de oyunun fiziksel kopyaları için para iadesi yapmaya başlayacağını açıklamıştı. Bununla birlikte; şirket CEO’su, başarısız çıkış süreci için özür dilemiş ve gerekli güncellemeleri yapacaklarına dair söz vermişti.  

‘Cyberpunk 2077’ oyununun satış adedi, bu olumsuz gelişmelerden etkilenmedi

Cyberpunk 2077 Satış Adedi

FakatCyberpunk 2077’ oyununun satış adedi, bu olumsuz gelişmelerden etkilenmedi. Oyun, 2020 yılında dünya genelinde 13.7 milyondan fazla kopya sattı ve CD Projekt Red’e en çok kar getiren video-oyunlarından biri haline geldi. Analistler de oyunun piyasaya sürülmesinin ardından 15 milyondan fazla kopya satacağını tahmin ediyordu. Geliştirici şirket, oyun konsollarındaki problemlere bağlı olarak yaklaşık 30 bin kopya için para iadesi yapılacağına işaret etmişti. Raporlar da şirketin, bu iade süreci için yaklaşık 2.23 milyon dolar harcama yaptığını gösterdi. Söz konusu süreç, oyunun piyasaya sürülmesinden hemen sonra başlamıştı.

Diğer yandan; CD Projekt Red, son dönemlerde büyük bir fidye yazılımı saldırısına da maruz kaldı. Siber korsanların; saldırı sırasında Cyberpunk 2077, Witcher 3 ve Gwent gibi oyunların kaynak kodlarına erişim sağladığı biliniyordu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Cyberpunk 2077’nin Geliştirici Şirketi CD Projekt RED Hacklendi! 

Yeni ‘Tesla Model S’ Kullanıcıları, Araçta ‘Cyberpunk 2077’ ve ‘Witcher 3’ Oynayabilecek 

‘Cyberpunk 2077’ Oyununun İlk Büyük Yaması Yayınlandı! 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı