Oyunlar

Facebook, Crayta ’yı Bünyesinde Barındıran Oyun Stüdyosu Unit 2 Games’i Satın Aldı

Son dönemlerde yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Facebook, bünyesine yeni bir oyun geliştirme platformu olan Crayta ’nın arkasındaki Unit 2 Games’i ekledi. 

Son dönemlerde yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Facebook, bünyesine yeni bir oyun geliştirme platformu olan Crayta ’nın arkasındaki Unit 2 Games’i ekledi. 

Sosyal medya platformu Facebook, son zamanlarda oyun sektöründe yaptığı yatırımlarla anılıyor. Bünyesine çok sayıda sanal gerçeklik stüdyosu ekleyen Facebook şimdi ise Roblox benzeri bir oyun geliştirme platformu olan Crayta’yı resmi olarak satın aldı. Şirket belli ki, oyun ve sanal gerçeklik sektöründe daha ciddi adımlar atacak. 

Facebook’un bünyesine eklediği Crayta isimli oyun geliştirme platformu, Unit 2 Games’in çatısı altında bulunuyor. Facebook, 2017 yılında sektörde faaliyete başlayan Unit 2 Games’i bünyesine ekleyerek Crayta’nın da sahibi oldu. 

Unreal Engine üzerine kurulan ve Roblox benzeri bir oyun geliştirme platformu olan Crayta, sahip olduğu basit arayüz, topluluk özellikleri ve keşfetme seçenekleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca sezon bileti gibi oyunlardan para kazanmayı da sağlayan bir sistemi bünyesinde barındıran Crayta, aslına bakıldığında oldukça genç bir platform. 

Facebook ‘un bünyesine eklediği Crayta 2020’de kullanıma açıldı

2020’nin Temmuz ayında kullanıma açılan Crayta’nın kullanıcı sayısı Google’ın bulut yayın platformu Stadia’dan başka bir platform kullananlar için aktif olması sebebiyle kısıtlı kaldı. 

Crayta’da bulut ortamına uygun olarak daha basit içeriklere yönelik geliştirilen oyunlar, farklı oyuncularla bağlantı yoluyla paylaşılabiliyor. Facebook’un da Crayta’nın bu önemli özelliklerini kendi oyun bölümüne entegre etmeyi hedeflediği düşünülüyor. 

Satın alımla ilgili konuşan Facebook Gaming Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, “Crayta şu andaki bulut yayın teknolojisini, oyun yapımını daha erişilebilir ve kullanımı kolay hale getimek için maksimize etmiş durumda. Crayta’nın oluşturma araç setini Facebook Gaming’in bulut platformuna entegre ederek Facebook’ta yeni deneyimler sunmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Facebook’un satın aldığı Unit 2 Games’te çalışan herkes, ABD merkezli sosyal medya platformunun bünyesine geçiyor. Satın alma resmi olarak açıklansa da, ne Facebook’tan ne de Unit Games’ten anlaşmanın maddi koşulları konusunda herhangi bir açıklamada gelmedi. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Bulut Tabanlı Oyuncu Servisini Test Ediyor

Facebook Endişelerinde Haklı Çıktı: ABD’de iOS 14.5 Kullanıcılarının Yüzde 4’ü Verilerinin Takibine İzin Verdi!

Timur Akkurt ile Teknoloji Bülteni – Dijital Medyaya Yatırım Artıyor!:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı