Oyunlar

Google Stadia, ‘iOS’ İşletim Sistemli Cihazlara Geliyor! 

Bulut tabanlı oyun platformu Google Stadia, ‘Safari’ için geliştirilen özel bir web uygulaması aracılığıyla ‘iOS’ işletim sistemli cihazlarda kullanılabilmeye başlandı. Yaşanan gelişme sayesinde; Stadia’ya ilk kez, ‘iPhone’ ve ‘iPad’ler üzerinden erişilebileceği ifade edildi.  

Bulut tabanlı oyun platformu Google Stadia, ‘Safari’ için geliştirilen özel bir web uygulaması aracılığıyla ‘iOS’ işletim sistemli cihazlarda kullanılabilmeye başlandı. Yaşanan gelişme sayesinde; Stadia’ya ilk kez, ‘iPhone’ ve ‘iPad’ler üzerinden erişilebileceği ifade edildi.  

Google’ın bulut tabanlı oyun platformu ‘Google Stadia’, ‘Safari’ için geliştirilen özel bir web uygulaması aracılığıyla artık iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabiliyor. Yaşanan gelişme sayesinde; kullanıcılar ilk kez, ‘iPhone’ ve ‘iPad’ler üzerinden Stadia’ya erişim sağlayabiliyor. ‘iOS’ platformundaki ‘Stadia’nın, ‘Android’ platformundaki ‘Stadia’ya benzer şekilde geliştirilen web uygulaması üzerinden oyun oynamayı ve oyun satın almayı desteklediği ifade ediliyor.  

Kullanıcıların, hizmete erişim sağlayabilmek için ‘Safari’ üzerinden ‘Stadia’nın resmi internet sitesini ziyaret etmeleri ve ‘Paylaş’ sekmesinde yer alan ‘Ana Ekrana Ekle’ seçeneğini tercih etmeleri gerekiyor. Bu aşamadan sonra bağlantı, ana ekrana eklenebiliyor ve mobil uygulama gibi başlatılabiliyor. Platformun ‘iOS’ için geliştirilen web sürümünün, yalnızca ‘Safari’ tarayıcı üzerinden çalıştırılabildiği ifade ediliyor. Herkese açık beta kapasitesinde sunulan sürümün, hala geliştirilme aşamasında olduğu belirtiliyor. ABD’li teknoloji devi; platformun web sürümüne, kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda ek özellikler ve performans iyileştirmeleri ekleyeceğine işaret ediyor.  

Google, ‘Stadia’ oyun hizmetini yüksek talebe rağmen ‘iPhone’ ve ‘iPad’lerde kullanıma açmamıştı 

Google Stadia iPhone

Diğer yandan Google, ‘Stadia oyun hizmetini tanıtmasının ardından yüksek talep olmasına rağmen platformu iPhone ve ‘iPad’ gibi ‘iOS’ işletim sistemli cihazlarda kullanıma açamamıştı. Bu durumun, ‘Apple’ın bulut oyun hizmetleri konusundaki kısıtlamalarından kaynaklandığı dile getirilmişti. 1 yıl önce kullanıma sunulan oyun hizmeti, abonelerin uyumlu cihazlarda bulut tabanlı oyunlar oynayabilmesini mümkün kılıyordu. Saniyede 10 Mb ve daha üzerinde internet hızına ihtiyaç duyan Stadia, ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor olsa da bünyesindeki oyunların satın alınması gerekiyordu.  

Platform bünyesinde; ‘NBA 2K21’, ‘Assassin’s Creed Valhalla’ ve ‘DOOM Eternal’ gibi birçok popüler oyun yer alıyordu. Henüz Türkiye’de kullanıma açılmayan platformda, ücretsiz oyunlara erişim ve yüksek çözünürlüklü oyun yayını imkanı sunan ‘Stadia Pro’ abonelik hizmeti de bulunuyordu. ‘Stadia Pro’ aboneliği, güncel olarak aylık 10 dolar karşılığında yapılabiliyordu. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google Stadia, Bünyesine Doğrudan YouTube Üzerinden Canlı Oyun Yayını Yapabilme Özelliği Ekliyor 

Google, Stadia’ya ek olarak 10 oyun daha ekleyecek

Google’ın bulut tabanlı oyun hizmeti Stadia’nın çıkış tarihi açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı