Oyunlar

‘iPhone’ ve ‘iPad’lere Yeni ‘Xbox’ Oyun Konsolları İçin Kontrolör Desteği Geliyor 

‘iPhone’ ve ‘iPad’ cihazlara, yeni ‘Xbox Series X’ ve ‘Xbox Series S’ oyun konsolları için kontrolör desteği geleceği duyuruldu. Teknoloji devi Apple, konuya ilişkin olarak Microsoft ile birlikte çalıştıklarını açıkladı.  

‘iPhone’ ve ‘iPad’ cihazlara, yeni ‘Xbox Series X’ ve ‘Xbox Series S’ oyun konsolları için kontrolör desteği geleceği duyuruldu. Teknoloji devi Apple, konuya ilişkin olarak Microsoft ile birlikte çalıştıklarını açıkladı.  

iPhone’ ve ‘iPad’ cihazlara, yeni ‘Xbox Series X’ ve ‘Xbox Series S’ oyun konsolları için kontrolör desteği geleceği duyuruldu. Teknoloji devi Apple, yeni ‘Xbox’ kontrolörlerinin ‘iPhone’ ve ‘iPad’lerde çalışabilmesi için Microsoft ile iş birliği yaptıklarını açıkladı. Güncel olarak; yeni kontrolörler, ‘iOS’ ve ‘iPadOS’ işletim sistemlerinde desteklenmiyordu. Fakat Apple; konuyla ilgili açıklamasında, kısa bir süre içerisinde bir güncelleme yayınlayarak ‘Xbox Series X’ uyumluluğunu kullanıcı beğenisine sunmak için Microsoft ile kafa kafaya verdiklerine işaret etti. 

Diğer yandan; iki şirket, ‘Xbox’ kontrolör desteğini geliştirmek üzere ilk kez birlikte çalışmıyor. Apple2020 yılı başlarında da ‘iOS 14’e ‘Xbox Elite 2’ ve ‘Xbox Adaptive’ kontrolör desteği eklemek için Microsoft ile iş birliği yapmıştı. ‘Xbox Elite 2’ kontrolör desteği, oyun konsolunun piyasaya sürülmesinden yaklaşık 1 sene sonra ‘iOS’ platformuna gelmişti.  

iPhone’ ve ‘iPad’lerePlayStation 5 ‘DualSense’ desteği de geleceği iddia ediliyor 

iPhone PlayStation 5 DualSense Desteği

Yeni ‘Xbox Series X’ için ‘iOS’ ve ‘iPadOS’a kontrolör desteğinin ne zaman geleceği ise henüz net olarak bilinmiyor. Fakat ‘iPhone’ ve ‘iPad’ için kısa bir süre içerisinde PlayStation 5 ‘DualSense’ desteği de geleceği ifade ediliyor. Apple Insider’; ‘iOS 14.3’ün deneme sürümünde, ‘DualSense’ kontrolörüne ilişkin bazı kodlar bulduğunu belirtiyor. ABD’li teknoloji devi ise konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmayarak sessizliğini koruyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Cyberpunk 2077’nin Xbox Series X’ten Oynanış Videosu Yayınlandı

Microsoft, ‘Xbox All Access’ Hizmetini Türkiye’de Kullanıma Sunacak 

Xbox Series X ve Xbox Series S Satışa Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı