Oyunlar

Mobil Oyuncuların Yüzde 49.2’si Aksiyon-Macera Türü Oyunlar Oynuyor

Medya takip kurumu Ajans Press’in ortak verilerden aktardığı bilgilere göre; Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u, mobil oyun oynuyor. Mobil oyuncuların yüzde 49.2’si ise en çok aksiyon-macera türü oyunlar tercih ettiklerini belirtiyor.  

Medya takip kurumu Ajans Press’in ortak verilerden aktardığı bilgilere göre; Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u, mobil oyun oynuyor. Mobil oyuncuların yüzde 49.2’si ise en çok aksiyon-macera türü oyunlar tercih ettiklerini belirtiyor.  

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını, birçok ülkede sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmalarına neden oluyor. Hal böyle olunca pek çok kişi, evdeki vaktini görüntülü görüşme programlarında sohbet ederek ve video-oyunları oynayarak geçiriyor. Bu sebeple, mobil oyunlara yönelik talepte de ciddi bir artış gözlemleniyor. Medya takip kurumu Ajans Press’in “AdColony” ve “Global Web Index” ortak verilerinden elde ettiği bilgilere göre; Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u mobil oyun oynuyor. Mobil oyuncuların yüzde 49.2’si ise en çok aksiyon-macera türü oyunlar tercih ettiğini belirtiyor. Bununla birlikte; mobil oyuncular, bir günde mobil cihazlarından ortalama 4 saatten fazla zaman geçiriyor.  

Söz konusu verilere konu alan araştırmanın, 21 ülkeyi kapsadığı ve Türkiye’de mobil oyunlara ilişkin tüm verileri ortaya koyduğu ifade ediliyor. Buna göre; tüm internet kullanıcılarının yüzde 84’ü, en az 1 cihaz ile mobil oyun oynuyor. Diğer yandan Türkiye’deki mobil oyun meraklılarının kişisel ilgi alanlarına göz atıldığında; film-sinema, müzik, teknoloji, yeme-içme ve haberler/güncel olayların başı çektiği görülüyor.  

Bu yıl, mobil oyunlar ile ilgili 714 haber çıkışı yapıldı

Mobil Oyunlar ile İlgili Haber Çıkışı

Ajans Press ayrıca, mobil oyunlar ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini de inceledi. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre, bu yıl mobil oyunlar ile ilgili 714 haber çıkışı yapıldı. En çok konuşulan haber başlıkları incelendiğinde ise yerli bir oyun firmasının 1.8 milyar dolara satılmasının, son 2 ayın en çok konuşulan mobil oyun olayı olduğu görüldü. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Oyun Keyfinizi Artıracak Mobil Oyun Ekipmanları

Karantinada Mobil Oyun İndirme Sayıları Rekor Seviyeye Çıktı

Kadınlar, Mobil Oyunlar İçin Daha Çok Harcama Yapmaya Başladı 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı