Oyunlar

Oyun Dünyası Karışıyor: Sony ve Microsoft Square Enix ’i Satın Almak İstiyor

Aktarılan bilgilere göre, Microsoft ve Sony ’nin Japonya merkezli bir video oyunu geliştirme ve yayımlama şirketi Square Enix ’i satın almak istiyor. 

Aktarılan bilgilere göre, Microsoft ve Sony ’nin Japonya merkezli bir video oyunu geliştirme ve yayımlama şirketi Square Enix ’i satın almak istiyor. 

Son dönemlerde oyun sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler, pek çok şirketi bu alana daha da sürükler oldu. Bu bağlamda pek çok teknoloji şirketi oyun alanındaki yatırımlarını artırmaya ve bu alanda birinci olmaya çalışıyor. Şimdi ortaya çıkan yeni bir haber ise oyun dünyasının karışmasına sebep olabilir. Aktarılan detaylara göre, Hem Japonya merkezli teknoloji üreticisi Sony hem de konsol alanındaki en büyük rakibi ABD merkezli Microsoft video oyunu şirketi Square Enix ’i bünyesine eklemek istiyor. 

Bloomberg Japonya’nın paylaştığı bir haberde, video oyunu sektöründe rekabet eden iki büyük şirketin de aynı video oyunu geliştirme şirketini bünyesine eklemek için çalışmalara başladığını ortaya çıkardı. Bloomberg’ün yanı sıra sektöre yakın isimlerden olan Nick Baker’dan gelen bir açıklama ise bu şirketlerden birinin Microsoft ve Sony olduğunu belirtti. Sonuç olarak konsol dünyasının ezeli iki rakibinin de Japonya merkezli video oyunu geliştirme şirketi Square Enix için talip olduğu belli oldu. Ancak söz konusu satın alımların Square Enix’in sadece oyun geliştirme bölümü mü yoksa tümü için mi olduğu ise henüz bilinmiyor. Ancak elde edilen farklı bilgilere göre, Square Enix’i satın almak isteyen şirketler Microsoft ve Sony ile de sınırlı değil. Detaylara göre, Çin merkezli oyun stüdyosu Tencent Games de Square Enix’i bünyesine eklemek istiyor. 

Microsoft ve Sony arasındaki yatırım rekabeti arttı

Microsoft’un geçmiş dönemlerdeki hamlelerine bakıldığında, şirketin oyun dünyasının bir numaralı ismi olmak için çalışmalarını hızlandırdığı görülüyor. Bu bağlamda Microsoft, 2020’nin Eylül ayında ABD merkezli video oyunu şirketi Bethesda Softworks’ü bünyesine 7.5 milyar dolar karşılığında bünyesine eklemişti. Şirketin bu hareketi, hem Sony ile aralarındaki rekabeti artırmak hem de sektörde adından daha fazla söz ettirmek için yaptığı stratejik bir karar olmuştu. Bethesda’yı bünyesine ekleyerek oyun dünyasında kartları yeniden dağıtmaya başlayan Microsoft’un daha sonra ise genellikle oyunseverlerin kullandığı yazılı ve sesli iletişim hizmeti veren Discord’u 10 milyar dolar karşılığında bünyesine eklemek istediği haberleri ortaya çıkmıştı. Söz konusu satın alım şu an için kesinleşmemiş olsa da, Microsoft’un oyun dünyası için sıkı çalıştığını belirtebiliriz. 

Microsoft’un ciddi yatırımlar yaptığı oyun dünyasında, şimdi ise Sony ile birlikte Square Enix’e talip olması akılları biraz karıştırdı. Ortaya çıkan söylentiler ise Sony’nin, Microsoft’un Bethesda’yı satın aldığı için, Square Enix’i bünyesine eklemek isteği yönünde. Bu bağlamda pek çok isim, Sony’nin video oyunu şirketini bünyesine eklemek için pek çok şeyi göze alacağını belirtiyor. Şu an için ortada resmiyet kazanmış bir açıklama yok, ancak gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Microsoft, ‘Nuance Communications’ İsimli Yapay Zeka Şirketini 19.7 Milyar Dolara Satın Aldı 

Sony, ‘PS5’ Oyun Konsolunun Yeni Nesil VR Kontrolcüsü ile İlgili İlk Detayları Paylaştı! 

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı