Oyunlar

Türk Oyun Girişimi Bigger Games 6,6 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İstanbul merkezli Türk oyun girişimi Bigger Games, 6,6 milyon dolar yatırım almayı başardı. Türk oyun girişimcileri hem dünya hem de yatırımcılar için değer kazanmaya devam edecek gibi duruyor. 

İstanbul merkezli Türk oyun girişimi Bigger Games, 6,6 milyon dolar yatırım almayı başardı. Türk oyun girişimcileri hem dünya hem de yatırımcılar için değer kazanmaya devam edecek gibi duruyor. 

2020 yılı Türk oyun girişimlerinin adeta parladığı bir yıl oldu. Türk geliştiricilerin ürettiği mobil oyunların indirilme sayıları iki katına çıkarken, pek çok oyun şirketi de yatırım almaya ve dünyaya açılmaya devam etti. Bu bağlamda 1,8 milyar dolar gibi dikkat çekici bir fiyatla Zynga’ya satılan Peak Games en çok konuştuğumuz oyun şirketlerinden olmuştu. Peak Games’in Toy Blast oyununda çalışan ekipten ise sevindirici bir haber daha geldi. Hakan Ulvan, Yağız İpek ve Erkan Gürel’in kurduğu yeni oyun girişimi Bigger Games ismini aldı. Bigger Games ekibinin geliştirdiği oyunlar kısa sürede toplam 75 milyon indirmeye ulaştı. Bu bağlamda dikkatleri üzerine toplamaya başladı. 

Bigger Games ABD merkezli Index Ventures’tan toplamda 6,6 milyon dolarlık yatırım alarak dünyaya açıldı. Basit bulmaca oyunlarının geliştirildiği Bigger Games’e yatırım yapan Index Ventures, daha önce ise Supercell, King, Roblox ve Discord gibi önemli girişimlere destek vermesiyle anılmıştı. Şirketin Türk oyun geliştiriciler için yaptığı yatırım bu noktada oldukça önemli görülüyor.

Bigger Games 1 yılda 75 milyon indirmeye ulaştı

Bigger Games, genellikle basit ama ilgi çekici bulmaca oyunları geliştiriyor. Bu oyunlardan ilki 90 neslinin severek oynadığı halka geçirme oyunu olarak da anılan Hoop Stack’in dijital bir versiyonu. Hollo Ball isimli bir diğer oyunda ise kullanıcılar topları haritalarda çeşitli deliklere ulaştırmaya çalışıyor. Üçüncü ve diğer oyun ise, Color Rope ismiyle anılıyor ve bu oyunda kullanıcılar halatlara çeşitli şekiller veriyor. Bigger Games’in bir yılda geliştirdiği üç basit oyun bu şekilde karşımıza çıkıyor. Şirket, kullanıcıların günlük olarak giriş yaptıkları bu oyunlarının amacının basit kontroller ile eğlenceli vakit geçirmek olduğunu belirtiyor.

Bigger Games’in kurucularından Hakan Ulvan, Vanturebeats’e çeşitli açıklamalarda bulundu. Ulvan:  “Sıradan bulmaca oyunları pazarında büyük fırsatlar olduğu düşünüyoruz. Başladığımızda basit oyunlar ile hızlı kazançlar elde etmek istedik. Bu oyunlar başarılı oldu. Pazara hızlı girmek için pazarlama ekibimizi de hızlı kurmak istedik” sözlerini kullandı. Ulvan ayrıca, ekibin her oyundaki seviyeler için detaylı bir şekilde çalıştığını ve oyunların düzenli bir şekilde geliştirildiğini de belirtti. Bunun yanı sıra, ekibin oyuncuların tekrar giriş yapmalarına olanak tanıyacak oyun içi elementlere de oldukça önem verdiklerini bu konuda çalışmaların sürdüğünü de açıkladı.

İlginizi Çekebilir:

‘FarmVille’in Üreticisi Zynga, ‘Rollic’ İsimli Türk Oyun Şirketini Satın Alıyor 

Peak ve Zynga ‘dan Teknoloji Sektörüne Damga Vuran İmza

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı