Haberler

WhatsApp’ın Android Beta Sürümü Güncellendi: İşte Yenilikler

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook tarafından birkaç yıl önce satın alınan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, günlük hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu durumun farkında olan geliştiriciler de WhatsApp‘ın daha iyi bir mecra olabilmesini sağlamak adına yeni özellikler üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

WhatsApp geliştiricileri, platform için oluşturdukları yeni özellikleri ilk olarak beta sürümler aracılığıyla test ediyorlar. Bu bağlamda WhatsApp’ın Android beta sürümünü güncelleyen geliştiriciler, üzerinde çalıştıkları yeni özellikleri keşfetmemizi sağladılar. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, WhatsApp’ın “2.20.110” kodlu yeni Android beta sürümüyle kullanıcılara neler sunduğuna bakalım.

WhatsApp bir süredir, otomatik olarak silinen mesajlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Son birkaç beta sürümde gördüğümüz bu özellik, kullanıcıların belirli bir zaman belirlemelerini ve bu süre dolduğunda da sohbetlerdeki mesajların otomatik olarak silinmesini sağlıyor. Geliştiricilerin yayınladığı son beta sürüm, bu özelliğin yaklaşmaya devam ettiğini ancak isminin değiştiğini ortaya koyuyor.

WhatsApp’ın 2.20.110 kodlu yeni Android beta sürümünde, mesajların otomatik olarak silinmesini sağlayan özelliğin “Süresi Dolan Mesajlar” olarak isimlendirildiğini görüyoruz. Ancak bu isim değişikliğinin söz konusu özelliğin işlevselliğini etkilemediğini söyleyebiliriz. Kullanıcılar, Süresi Dolan Mesajlar özelliği kapsamında bir gün, bir hafta ya da bir aylık sürelerle mesajları otomatik olarak silebilecekler.

WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı bilinen bir diğer özellik ise çoklu cihaz desteği. Bu destek ile kullanıcılar, birden çok cihaz üzerinden aynı WhatsApp hesabına giriş yapabilecekler. WhatsApp’ın son Android beta sürümü, bu özellikle ilgili de yenilikler içeriyor.

WhatsApp’ın çoklu cihaz desteğinin tedirgin eden bir yanı da var. Öyle ki bilgisayar korsanları, eğer bir kişinin hesabına sızmayı başarırlarsa o kişinin bu durumdan haberi olmayabilir. İşte bu durum için bir çözüm getiren geliştiriciler, ikinci bir cihazdan giriş yapıldığında ana cihaza bir bildirim gönderiyor ve kullanıcılara şifreleme anahtarlarını sunuyor. Böylelikle kullanıcılar, ikinci girişlerin kendileri tarafından yapılıp yapılmadığını kontrol edebiliyorlar.

WhatsApp’ın hem çoklu cihaz desteğinin hem de Süresi Dolan Mesajlar özelliğinin hala geliştirilme aşamasında olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani bu özelliklere erişebilmeniz için bir süre daha beklemek durumundasınız. Ancak bu bekleyişin ne kadar süreceği ile ilgili herhangi bir şey söylemek şu an için mümkün değil. Umuyoruz ki WhatsApp ekibi, yeni özellikleri mümkün olan en kısa sürede tüketicilerin hizmetine sunar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı